Czy papier do ksero i druku musi posiadać specjalne parametry?

Wiele osób żyje w przeświadczeniu, że dostępny na rynku papier do drukarek różni się jedynie producentem i ceną. Nie jest to zgodne z rzeczywistością – w sklepach można kupić papier różniący się między sobą różnymi parametrami, przez co może być przeznaczony do nieco innych zadań. Duże znaczenie ma także to, do jakiego rodzaju sprzętu będzie wykorzystywany dany papier i jak duże znaczenie ma jakość wydruku.

Jakie parametry można wyróżnić w przypadku papieru do drukarki i ksero?

Do najważniejszych parametrów wpływających na jakość papieru zalicza się gramaturę, grubość, klasę papieru, format, nieprzezroczystość oraz gładkość. Gramatura informuje o wadze jednego arkusza papieru. Im wyższa gramatura, tym cięższa i sztywniejsza będzie pojedyncza kartka. Standardowy papier wykorzystywany do druku w biurze charakteryzuje się gramaturą o wartości 80g/m2. Papiery ozdobne mają większą gramaturę, mieszczącą się w przedziale 160-250 g/m2.

Przed zakupem należy zwrócić uwagę, jaki papier obsługuje dany sprzęt. Zarówno nowe, jak i poleasingowe drukarki powinny mieć taką informację, a jeżeli nie ma jej na drukarce, można zasięgnąć informacji u obsługi lub w internecie. Grubość papieru jest parametrem, od którego zależy reakcja kartki na zginanie – im większa, tym papier jest sztywniejszy. Kolejną ważną cechą jest klasa papieru. Jest ona zauważalna przede wszystkim jako jego jasność. Im bielszy papier, tym wyższa jego klasa.

Format jest parametrem określającym wymiary. Najpopularniejszy jest format A4, jednak papier dostępny jest również w innych wymiarach. Nieprzezroczystość wyrażana jest w procentach, uzależniona jest od struktury papieru i ilości włókien. Gładkość ma duży wpływ na jakość wydruku. Im gładszy papier, tym wierniejsze odwzorowanie kolorów i kontrast.

Inne produkty z tej kategorii

Obieg dokumentów w biurze a RODO

Rozporządzenie o RODO zostało wprowadzone 25 maja 2018 roku. Zgodnie z nim ograniczony do minimum został dostęp do dokumentów osób nieuprawnionych, wprowadzono również znaczną cyfryzację

Więcej »