Zasadnicze różnice między kserokopiarką cyfrową a analogową

Obecnie mało kto wyobraża sobie życie w biurze bez kserokopiarki. Dokumenty papierowe nadal stanowią ogromnie ważny element w różnego rodzaju procesach. Kserokopiarki pozwalają na drukowanie i kopiowanie różnego rodzaju dokumentów niezbędnych do pracy. Zarówno małe, jak i większe biura są wyposażone w jedną lub kilka kserokopiarek. Chociaż obecnie większość korzysta z kserokopiarek cyfrowych, to wcześniej większą popularnością cieszyły się analogowe modele.

Czym różnią się od siebie kserokopiarki cyfrowe i analogowe?

Zgodnie z definicją, kserokopiarka cyfrowa jest urządzeniem, które wytwarza kopie dokumentów. Większość z nich korzysta obecnie z technologii nazywanej xerography, polegającej na nakładaniu tonera na sucho i utrwalaniu go za pomocą ciepła. Kserokopiarki cyfrowe zbudowane są z drukarki laserowej, skanera oraz mikroprocesora, który steruje wszystkimi procesami. Korzystając z tego rodzaju urządzenia, można liczyć na dobrą jakość obrazu, możliwość przesyłania dokumentów do kserokopiarki bezpośrednio z komputera oraz dużą automatyzację pracy.

Ze względu na dużo wygodniejsze korzystanie, a także niższą cenę i większe możliwości, kserokopiarki cyfrowe całkowicie wyparły analogowe modele. Obecnie można zdecydować się na zakup nowych lub używanych kserokopiarek cyfrowych, które równie dobrze spełniają swoją funkcję, a dostępne są w naprawdę korzystnych cenach.

Kserokopiarki analogowe były pierwszym modelem kserokopiarki dostępnym w polce. Nie są one tak zaawansowane technologicznie, jak kserokopiarki cyfrowe, jednak działają na podobnej zasadzie. Oba rodzaje do druku wykorzystują suche tonery. Kserokopiarka analogowa, w odróżnieniu od cyfrowej, nie ma we wnętrzu procesora. Z tego też powodu w przypadku wykonywania kilku kopii konieczne jest kilkukrotne skanowanie danego dokumentu czy pliku kartek. Tak naprawdę cyfrowe modele są unowocześnionymi i zautomatyzowanymi wersjami kserokopiarek analogowych.

Inne produkty z tej kategorii

Obieg dokumentów w biurze a RODO

Rozporządzenie o RODO zostało wprowadzone 25 maja 2018 roku. Zgodnie z nim ograniczony do minimum został dostęp do dokumentów osób nieuprawnionych, wprowadzono również znaczną cyfryzację

Więcej »